Konkurrencen i udbud er blevet dårligere – både i EU og Danmark

EU-landene bruger årligt 2 trillioner euro på offentlige indkøb, og har dermed potentialet til at stimulere det europæiske erhvervslivs konkurrence om nye innovative løsninger og grønne produkter. Men ifølge en undersøgelse fra Den Europæiske Revisionsret er konkurrencen i udbud blevet dårligere – både i EU og Danmark.
” – Offentlige indkøb kan – og skal – styrke europæisk konkurrencekraft og innovation. Det offentlig-private samarbejde er ikke blot et buzzword – det er en nødvendig strategi i arbejdet for Danmarks og Europas fremtid.”
– Jakob Scharff, branchedirektør i DI

Sådan lyder udsagn fra Jakob Scharff, branchedirektør i DI, hvor han udtrykker sin bekymring over, hvordan nuværende udbudsregler og adfærden omkring offentlige indkøb er med til at bremse konkurrencen og partnerskabet mellem offentlige og private aktører i EU.

Vi ser lige nu, at virksomheder mister interessen for offentlige kontrakter på grund af for meget bureaukrati. Dynamiske virksomheder med innovative løsninger ender med at trække sig fra det offentlige marked, fordi bøvlet og ufleksibelt samarbejde ikke er umagen værd.

Det bliver politikerne nødt til at handle på – vi skal gøre det offentlige til en attraktiv kunde for den private sektor. Som Jakob Scharff skriver: – EU står ved en skillevej. Digitalisering, grøn omstilling og innovation er ikke længere en luksus men nødvendigheder i en stadig mere konkurrencepræget og usikker verdensøkonomi. Efterspørgslen fra den offentlige sektor skal bruges langt mere strategisk, end tilfældet er i dag.

DIs anbefaling lyder:

  • At politikerne prioriterer en adfærdsændring i de offentlige indkøbskontorer: Der er brug for et opgør med forsigtighedskulturen i det offentlige – og det kræver politisk rygdækning gennem konkrete pejlemærker og en national strategi for innovative offentlige indkøb.
  • Fjern de tunge offentlige indkøbsprocesser: Offentlige indkøbere skal være langt mere ambitiøse og arbejde hurtigere på at fjerne bureaukrati, som ikke er absolut nødvendig og gøre indkøbsprocesserne lettere og mere fleksible.
  • Stil funktionskrav i stedet for produktkrav: Offentlige indkøbere bør fokusere krav til funktion frem for detaljerede kravspecifikationer til produktet. Dette vil stimulere innovation, fordi det giver virksomhederne mulighed for at tilbyde nye løsninger.
  • Mere gennemsigtighed for SMV’er: Der skal skabes større gennemsigtighed for små og mellemstore virksomheder, så de får bedre adgang til at deltage i offentlige udbud.
Del dette med dit netværk: