København: Farvel til 1,5 millioner stykker affald
Københavnske skoler får genbrugelige madbokse. Nye genbrugelige madbokse skal erstatte de 1,5 millioner stykker engangsemballage, der hvert år smides ud på Københavns folkeskoler.
Siden januar 2026 har fire københavnske folkeskoler og ca. 500 elever fra indskoling og mellemtrinnet testet nye genbrugelige madbokse i spisefrikvarteret. Eleverne får alle frokost fra Københavns Kommunes skolemadordning EAT, som hver dag serverer et varmt måltid skolemad på skolerne.
Når eleverne har spist deres skolemad, skal madboksen ikke længere smides i skraldespanden, men afleveres tilbage, vaskes og bruges igen til andre skolemåltider. Skolemaden er den samme, som eleverne kender den, men emballagen er helt nyudviklet.
Målet er at ordningen skal udbredes til alle 50 skoler, der er en del af EAT-ordningen, hvis projektets resultater viser sig at være både bæredygtige og økonomisk realistiske.
Jakob Næsager, børne- og ungdomsborgmester – Med de nye madbokse løfter vi spiseoplevelsen for de københavnske skolebørn og giver dem samtidig en vigtig læring med i hverdagen. Der ligger nemlig stor værdi i, at børnene lærer at passe på de ting, de bruger, fremfor blot at smide dem ud efter brug. For mig er det dannelse i øjenhøjde, hvor vi kombinerer sund fornuft med respekt for vores fælles ressourcer.
Line Barfod, klima-, miljø- og teknikborgmester stemmer i: .- Det er både godt for klimaet og godt for børnene.
At udskifte emballagesystemet for alle elevernes skolemad er ikke sådan ligetil. Det tager tid, tests og udvikling. Søren Buhl Steiniche, enhedschef for EAT-skolemad – Det tager tid at få et system til at køre som smurt, når tusindvis af madbokse hver eneste dag skal sikkert frem og tilbage mellem elever på skolerne og vores storkøkken. Det kræver simpelthen en ny kultur, hvor vi hjælper hinanden med at få boksene sendt retur til vask i stedet for i skraldespanden.

