Griber ind i sag om ulovlig markedsadfærd og en mulig fusion

Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen griber ind mod både ulovlig markedsadfærd og en mulig fusion for at beskytte konkurrencen på markedet for stomihjælpemidler.

Konkurrencen om at levere stomihjælpemidler til kommunerne har været truet. Først af en aktør, der misbrugte sin dominerende stilling til at presse sine konkurrenter, og derefter fordi to af de største leverandører helt legitimt ønskede at fusionere. Konkurrencemyndigheden har grebet ind ad flere omgange for at sikre velfungerende konkurrence til gavn for kommunernes økonomi og i sidste ende borgerne. I dag har de to leverandører offentliggjort, at de opgiver deres planer om at fusionere.

Det fortæller KFST i opdateret pressemeddelelse, hvor det bl.a. fremgår, at Coloplast Danmark har indbragt sagen for Sø- og Handelsretten. Vicedirektør i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen Jacob Schaumburg-Müller siger: – Som uafhængig konkurrencemyndighed har vi grebet ind, så kommunernes udgifter til stomihjælpemidler ikke stiger som følge af svækket konkurrence. Vi traf afgørelse om, at Coloplast Danmark – med ulovlige metoder – forsøgte at presse konkurrenter ud af den del af markedet, som forsyner kommuner med stomihjælpemidler. Senest har vi krævet, at en fusion mellem to af de største aktører på stomimarkedet blev anmeldt til godkendelse hos os. Nu står det klart, at fusionen ikke bliver til noget

Det er første gang, vi afslutter en sag, hvor vi har benyttet konkurrencelovens mulighed for at kræve en fusion anmeldt til os, selv om den oprindeligt ikke var anmeldelsespligtig. Vi så en risiko for, at fusionen mellem OneMed og Kirstine Hardam ville svække konkurrencen betydeligt inden for salg af stomihjælpemidler til kommunerne. Vi har brugt tid på sagen, selv om den ikke er blevet endeligt anmeldt. Og der er ikke truffet afgørelse i sagen.

Der har de seneste år været risiko for, at konkurrencen om at levere stomihjælpemidler til kommunerne ville blive væsentligt forværret, og Konkurrencerådet har derfor grebet ind i markedet ad flere omgange.

IKKE OVERTRÆDELSE. Parterne har nu meddelt Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, at de opgiver fusionen.  Det bemærkes, af fusionssagen ikke vedrører en eventuel overtrædelse af konkurrenceloven. Parterne har haft et helt legitimt ønske om at fusionere.

Del dette med dit netværk: