SIRIUS advokater: Teknologi – offentlige udbud

Rammerne for kravspecificeringen er igennem de senere år kommet mere i fokus, herunder ikke mindst brugen af teknologi- og produkthenvisninger mv. i offentlige udbud.

Vi sætter fokus på emnet på vores gå-hjem-møde torsdag den 22. januar 2026 kl. 15-18 hos SIRIUS advokater på Dampfærgevej 10, 2100 København Ø.

Der vil være oplæg med afsæt i juridiske, tekniske og forretningsmæssige perspektiver under emnet, som forhåbentlig kan danne grundlaget for en debat om, hvordan IT-udbuddene kan gøres endnu bedre til fordel for både ordregivere og leverandører.

Oplægsholdere:
Thomas Grønkær, Partner, SIRIUS advokater
Christian Larsen, Director, KPMG
Andreas Christensen, Regional Director, Trend Micro Ltd.

Tilmelding kan se på arrangement@siriusadvokater.dk.

SIRIUS Procurement. Som offentlig myndighed eller offentligt selskab tilbyder SIRIUS advokater et digitalt udbudssystem, der kan hjælpe med at effektivisere udbudsprocessen og sikre opfyldelse af gældende lovkrav, herunder GDPR-lovgivningen.

Med SIRIUS Procurement får du adgang til:

•En platform, der med fuld integration til EU’s TED-database understøtter samtlige faser i udbudsprocessen, herunder håndtering af dialog med tilbudsgiverne under udbuddet
•SIRIUS paradigmer, bl.a. standard udbudsbetingelser, kontraktskabeloner, herunder entreprisekontrakter, rådgiverkontrakter og IT-kontrakter, mv.
•Mulighed for fuld varetagelse af udbudsprocessen fra SIRIUS advokaters side, med input fra jeres organisation ift. kravspecifikationen, tildelingskriterier mv.

Læs en nærmere beskrivelse af SIRIUS Procurement HER.

Del dette med dit netværk: