NP Advokater: Forsvarsudbud i bevægelse

Artikel af NP Advokater.

  • EU vil gøre det lettere at købe militært udstyr. Europa opruster, og presset for at anskaffe militært udstyr hurtigt og strategisk vokser.
  • EU arbejder på at gøre reglerne for forsvarsindkøb mere fleksible uden at slippe konkurrencen og gennemsigtigheden. Det kan få stor betydning for både danske ordregivere og leverandører i et marked, hvor jura, sikkerhedspolitik og industristrategi smelter stadig tættere sammen.
  • De kommende år vil byde på markante investeringer i europæisk forsvar, og Danmark er ingen undtagelse. Nye kapaciteter skal anskaffes hurtigt, og samtidig ønsker EU at styrke den europæiske forsvarsindustri og samarbejdet mellem medlemsstaterne.

Europa-Kommissionen arbejder derfor med initiativer, der skal forenkle EU’s regler for forsvars- og sikkerhedsrelaterede indkøb. Det er en del af EU’s bredere forsvarsstrategi og kan få betydning for, hvordan fremtidige forsvarsanskaffelser skal gennemføres i Europa.

 Sikkerhedspolitiske realiteter kalder på større fleksibilitet

FOKUS PÅ: Mindre bureaukrati – men stadig konkurrence

Kommissionens arbejde med at forenkle reglerne har et klart formål: at gøre det hurtigere og lettere at anskaffe militært materiel uden samtidig at opgive de grundlæggende principper om konkurrence og gennemsigtighed.

Flere ændringer er derfor i spil. Der er særligt fokus på at:

  1. Øge fleksibilitet i procedurerne.

Kommissionen ser på mulighederne for, at ordregivere i højere grad kan vælge mellem flere forskellige udbudsformer frem for alene at være bundet til de mere traditionelle forsvarsprocedurer. Det kan blandt andet åbne for brug af åbne procedurer, dynamiske indkøbssystemer og innovationspartnerskaber. Formålet er at skabe rammer, der bedre kan håndtere teknologisk udvikling, innovation og forskningsnære anskaffelser.

  1. Reducere de administrative byrder for både myndigheder og virksomheder

Mange aktører peger på, at dokumentationskrav og procedureregler i dag gør forsvarsudbud unødigt tidskrævende og komplekse. Hvis byrderne lettes, kan det gøre processerne mere smidige og frigøre ressourcer hos både ordregivere og tilbudsgivere.

  1. Fremme af innovation og SMV-deltagelse

Der er også fokus på at skabe bedre adgang for mindre og specialiserede virksomheder. Forslagene lægger op til, at forsknings- og udviklingskontrakter i højere grad integreres i anskaffelsesmodellerne, så innovative nicheleverandører og mindre aktører får lettere ved at komme i spil i forsvarssektoren.

  1. Fremme fælles europæiske indkøb af militært udstyr

Hvis flere medlemsstater går sammen om større anskaffelser, kan det både reducere omkostninger, styrke interoperabiliteten og bidrage til en mere sammenhængende europæisk forsvarskapacitet. Det er samtidig et tydeligt signal om, at forsvarsanskaffelser i stigende grad ses som et fælleseuropæisk strategisk anliggende.

Høringen viser både opbakning og bekymringer. Som led i arbejdet har Europa-Kommissionen gennemført en offentlig høring om reglerne for forsvars- og sikkerhedsudbud.

Mange bidrag peger på, at de nuværende regler opleves som komplekse og tunge, særligt i situationer, hvor der er behov for hurtige anskaffelser. Der er derfor betydelig opbakning til mere fleksible og mindre administrative procedurer.

Samtidig rejser udviklingen også en vigtig bekymring. Hvis reglerne bliver for fleksible, kan det i praksis føre til flere direkte tildelinger og dermed mindre reel konkurrence. Balancen mellem effektivitet og gennemsigtighed bliver derfor helt central i det videre arbejde.

Hvad betyder det for danske forsvarsudbud? For danske ordregivere og leverandører på forsvarsområdet er udviklingen værd at følge tæt.

Danmark står – ligesom mange andre europæiske lande – over for betydelige investeringer i militært materiel i de kommende år. Samtidig lægger EU i stigende grad op til fælles europæiske indkøb og tættere samarbejde mellem medlemsstaterne.

Det kan ændre rammerne for, hvordan forsvarsanskaffelser planlægges og gennemføres – både juridisk og praktisk.

Forsvarsudbud vil i stigende grad befinde sig i krydsfeltet mellem klassisk udbudsret, sikkerhedspolitiske hensyn og industriel strategi. Derfor bliver det afgørende at kunne navigere sikkert i de regler, der gælder på området.

Udviklingen peger på mere fleksible rammer, men ikke nødvendigvis på en enklere virkelighed. For både ordregivere og leverandører bliver det tværtimod endnu vigtigere at forstå, hvordan de udbudsretlige spilleregler udvikler sig, når forsvar, industri og europæisk samarbejde smelter tættere sammen.

Kilde og videre info: Forsvarsudbud i bevægelse – EU vil gøre det lettere at købe militært udstyr – NP Advokater

Om NP Advokater

NP advokater blev stiftet i 2015 med et oprigtigt ønske om at gøre en forskel inden for samhandel mellem den offentlige og private sektor.

NP Advokater har mange års praktisk erfaring med udbudsret og projektledelse af udbudsprocesser hos store offentlige myndigheder og private virksomheder samt fra indkøbscentraler og førende advokatfirmaer.

NP Advokater kender derfor det offentlige ”Indkøbsdanmark” både indefra og udefra. Vi kender til alle de udfordringer, du som offentlig myndighed eller privat virksomhed står overfor, når du strategisk skal tilrettelægge organisationens indkøb, når du skal have overblik over din organisations eksisterende kontrakter, og når du skal gennemføre et konkret indkøb eller afgive tilbud i et udbud.

Del dette med dit netværk: