Anbefalet sommerlæsning for udbudsnørder
Rita Sulumova, Advokatfuldmægtig hos Molt Wengel – Rita Sulumova | Molt Wengel – peger på nyttig sommerferielæsning for Udbudsinteresserede. Link: EURACTIV_PROCUREMENT.pdf Rita gør opmærksom på en stor nyhed: EU-Kommissionen har offentliggjort (læs: dokumentet er lækket) et udkast til en samlet udbudsforordning. – Udbudsentusiasterne i mit netværk er allerede i fuld gang med at gennemgå forslaget og dele deres analyser og perspektiver, lyder opfordringen.
Det er uden tvivl den største nyhed på udbudsområdet siden udbudsdirektiverne blev moderniseret i 2014, og måske den mest grundlæggende ændring siden EU begyndte at harmonisere udbudsreglerne, skriver Rita Sulumova – Jeg havde egentlig regnet med, at sommerens læseliste skulle bestå af romaner, men det ser ud til, at Kommissionens forslag til en “udbudsforordning” kan nemt snige sig ind øverst på listen.
Kommissionen lægger op til at erstatte de tre udbudsdirektiver (koncessions-, udbuds- og forsyningsvirksomhedsdirektiv) med én samlet forordning. Hvis forslaget bliver vedtaget, vil reglerne gælde direkte i alle medlemsstater.
Om EU-Kommissionens revision af forsvars-og sikkerhedsdirektivet kan I læse nærmere om her: https://kfst.dk/nyheder/kfst/ok-nyheder/2026/20260714-nye-regler-for-forsvars-og-sikkerhedsindkoeb-paa-vej, lyder opfordringen der fortsætter: – Ambitionen er (som varslet) mere ensartede og fleksible regler på tværs af EU, men også et tydeligt skifte mod en mere strategisk og mere protektionistisk europæisk udbudspolitik, hvor EU i højere grad kan favorisere europæiske virksomheder og leverandører.
Kort om processen:
▪️Forslaget forventes fremsat i september 2026.
▪️Derefter skal det behandles af Europa-Parlamentet og Rådet, og en vedtagelse forventes tidligst i 4. kvartal 2027.
Hvis det bliver en realitet, betyder det bl.a.:
▪️én fælles lovtekst for hele EU,
▪️en grundlæggende revision af den danske udbudslov,
▪️færre nationale forskelle, men også mindre nationalt råderum.
Rita Sulumova slutter: – Det bliver spændende at følge, hvordan forslaget udvikler sig med de ændringer, der forventes foretaget inden det stemmes igennem, og hvilke konsekvenser det får for ordregivere og virksomheder i Danmark.
