Det er på høje tid, at offentlige indkøb bliver grønne!

Blogindlæg af Martin Fabiansen, direktør, Miljømærkning Danmark

Stort tillykke til den nye EU-kommission, der tiltrådte 1. december. Det bliver fem udfordrende år med en verden i forandring og en række vigtige og afgørende opgaver herunder at sikre, at den offentlige indkøbsmuskel bliver væsentligt grønnere.

415 milliarder kroner. Så meget bruger Danmark på offentlige indkøb om året. Og i EU er tallet hele 2000 milliarder Euro om året – hvilket svarer til ca. 14 procent af EU’s BNP. Men alt for få af disse bliver brugt på grønnere indkøb.

Offentlige indkøb har ellers et stort potentiale for at drive den presserende grønne omstilling og bidrage til, at EU når sine miljø- og klimamål. Men der er ikke nok effektive politiske målsætninger og krav på området. Derfor er det positivt, når formanden for Europa-Kommissionen Ursula von der Leyen i sine politiske retningslinjer for den kommende valgperiode ønsker at revidere udbudsdirektivet og understreger, at offentlige indkøb skal bidrage til, at EU bliver verdensledende inden for strategisk og ren teknologi, der ikke fører til udledning af fossile brændstoffer.

Det skal være nemmere at stille miljøkrav i offentlige udbud. Nordisk Miljømærkning, der i 35 år har stået bag Nordens officielle miljømærke Svanemærket, har længe ønsket en revision af udbudsdirektivet: Det bør være nemmere at stille miljøkrav i offentlige udbud – og her spiller miljømærkning en vigtig rolle. Brug af miljømærkerne i udbud er nemlig en ressourceeffektiv måde at stille krav på, som kontrolleres af en uvildig tredjepart.

Offentlige indkøbere kan spare tid, ressourcer og dermed skattekroner ved at stille krav til miljømærkede produkter i udbuddene.  På den måde er arbejdet med prioritering ud fra et livscyklusperspektiv – for at se hvilke miljøkrav, der er relevante – allerede udført af miljøeksperter. Desuden er det kontrolleret, at kravene er opfyldt – både med dokumentation og kontrolbesøg.

Nordiske EU-parlamentarikere bakker op om de grønne indkøbsambitioner. Inden valget til EU-parlamentet i juni spurgte Nordisk Miljømærkning de svenske, finske og danske kandidater om bl.a. offentlige indkøb. 78 % svarede, at det skal være lettere at stille krav om miljømærker i offentlige indkøb. Ursula von der Leyen får med andre ord stærk opbakning fra de nordiske EU-parlamentarikere til ambitionen om at gøre offentlige indkøb mere bæredygtige. Nu skal vi sikre at hele EU følger den til dørs.

Udover at bidrage til den grønne omstilling er der nemlig store fordele forbundet med grønnere offentlige indkøb. Forbrugerne vil nyde godt af, at flere varer og ydelser, der bruges i fx skoler, daginstitutioner og på hospitaler lever op til skrappe miljø- og sundhedskrav. Og samtidig kan det give et større udvalg til konkurrencedygtige priser – og ikke mindst bidrage til en mere bæredygtig fremtid for os alle.

Derfor bør Danmark gå i fælles front for grønnere offentlige indkøb – både når det gælder det enkelte indkøbskontor i kommunerne og når det gælder statens penge, men også når det kommer til politiske forhandlinger i EU-Parlamentet, den nye EU-kommissions arbejde og under det kommende danske EU-formandskab. Det er på høje tid, at grønnere offentlige indkøb er kommet højt på den politiske dagsorden i EU – nu skal det omsættes til reel handling. For samfundets midler bør naturligvis bruges til samfundets bedste.

Præsentation

Martin Fabiansen er direktør for Miljømærkning Danmark og skriver om miljømærker, grøn omstilling og grønnere indkøb på UdbudsMedia.dk

Læs mere om Martin Fabiansen

Del dette med dit netværk: